biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Odszkodowanie dla pasażera

2017-06-22

Wypadek to często traumatyczne przeżycie. Zawsze wiąże się z cierpieniem, uszczerbkiem na zdrowiu i stratami finansowymi. Poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie. Często pojawia się jednak pytanie kim jest ta osoba poszkodowana. Kierowca nie ponoszący winy i odpowiedzialności za zdarzenie, pieszy potrącony na przejściu, poturbowany rowerzysta, to w sposób oczywisty główni aktorzy zdarzeń drogowych, których z pewnością można nazwać mianem poszkodowanego. Jednak jak wygląda sytuacja pasażerów pojazdów uczestniczących w zdarzeniu.

Pasażer to osoba podróżująca w jednym pojeździe z kierowcą. Nie ma ona wpływu na kierowanie tym pojazdem. Pasażer pojazdu uczestniczącego w wypadku komunikacyjnym nie odgrywa swoim działaniem roli w przebiegu zdarzenia, a jednak może zostać poważnie poturbowany. Może tym samym odnieść szkodę i krzywdę.

Poszkodowanemu pasażerowi, tak jak każdej innej osobie poszkodowanej w wypadku, należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Co więcej, odszkodowanie należy się również pasażerom, którzy ucierpieli w pojeździe sprawcy wypadku. Nie ma to znaczenia, w którym samochodzie się znajdowali. Nie ma też znaczenia ich stopień pokrewieństwa wobec sprawcy wypadku. Żonie, dzieciom, czy innym krewnym będzie się należało pełne odszkodowanie i zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy wypadku, tak jak każdemu innemu poszkodowanemu w wypadku.

Zdarza się, że poszkodowani pasażerowie nie chcą dochodzić należnego im odszkodowania i zadośćuczynienia, ze uwagi na to, że winnym jest osoba im bliska czy też znajomy. Wszelkie obawy są przesadzone, gdyż przepis art. 822 § 4 k.c. stanowi, że uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia OC może dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela. Nie ma tu więc mowy o domaganiu się jakiejkolwiek rekompensaty bezpośrednio od sprawcy wypadku. Gdy ubezpieczyciel zapłaci poszkodowanemu odszkodowanie i zadośćuczynienie, ustaje obowiązek odszkodowawczy ubezpieczonego czyli sprawcy wypadku.

Jeśli jednak roszczenie poszkodowanego pasażera zostanie zaspokojone bezpośrednio przez sprawcę, może on domagać się od ubezpieczyciela zapłaty na jego rzecz odszkodowania, równego odszkodowaniu, które już zapłacił poszkodowanemu.

Jeśli zostałeś poszkodowanym w wypadku, niezależnie od tego czy byłeś kierowcą, pasażerem, pieszym, rowerzystą, pomożemy Ci odzyskać najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy zdarzenia. Analiza Twojej sprawy jest zupełnie za darmo.

Zadzwoń 697 797 657 lub napisz na adres biuro@lexeris.pl

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy