biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Szkoda majątkowa

2017-06-28

Jak sama nazwa wskazuje odszkodowanie jest ściśle związane z pojęciem szkody. To właśnie szkodę majątkową ma zrekompensować. Byłoby idealnie gdyby odszkodowanie zawsze i w sposób naturalny stanowiło następstwo szkody, jednak bywa z tym różnie.

O tym, że rozróżniamy szkody majątkowe i niemajątkowe pisaliśmy przy okazji omawiania zagadnień związanych z odszkodowaniem i zadośćuczynieniem. Szkody majątkowe to też bardzo szerokie zagadnienie. Oczywiście w przypadku wypadku drogowego pierwsze co się nasuwa na myśl w kontekście szkód majątkowych to samochód. Warto jednak pamiętać, że to nie wszystko.

Szkodę majątkową można próbować naprawić z własnego ubezpieczenia jeśli zostaniesz poszkodowany w wyniku nieszczęśliwego wypadku, lub z polisy OC sprawcy zdarzenia. Na pewno warto się ubezpieczać.

Wśród wielu osób pokutuje myślenie, że wszystko co złe może się wydarzyć, wydarzy się komuś innemu. Myślą: „mnie to zagrożenie nie dotyczy”. Nic bardziej mylnego. Zagrożenia dotyczą wszystkich, również Ciebie, i tak powinieneś do tego podchodzić. Tą samą logiką kierują się państwa wymuszając obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców, właścicieli nieruchomości czy dla osób wykonujących ryzykowne zawody. Warto zachować przezorność w tym zakresie.

Co można ubezpieczyć? Tak naprawdę wszystko co przedstawia jakąkolwiek wartość. Oczywiście w szczególności nieruchomości, dzieła sztuki, biżuterię, urządzenia specjalistyczne, papiery wartościowe, itp. W praktyce można ubezpieczyć nawet telefon komórkowy, jeśli to drogi model, zastanów się czy aby nie warto.

Oczywiście nie zawsze posiadanie ubezpieczenia warunkuje naprawienia szkody własnej. Jako poszkodowanemu w wypadku przysługuje Ci pełne odszkodowanie i wysokie zadośćuczynienie. Jeśli zostałeś poszkodowany w wyniku jakiegokolwiek zdarzenia, każda Twoja szkoda powinna zostać w 100% zrekompensowana z polisy OC sprawcy.

Warto wziąć pod uwagę, że szkody powstałe w wyniku najzwyklejszej kolizji drogowej dotyczą nie tylko uszkodzonego auta, ale także często takich urządzeń jak nawigacja, telefon komórkowy, laptop. Uszkodzeniu ulega także czasem ubranie i biżuteria. Często przy określaniu szkody zapomina się o zawartości bagażnika. Przecież uszkodzenie bagażu również powinno zostać zrekompensowane w postaci pełnego odszkodowania. Szkody w wyniku zniszczonego bagażu mogą być całkiem spore. Mogą to być urządzenia elektroniczne lub nawet drogocenne dzieła sztuki. To wszystko powinno zostać pokryte z OC sprawcy zdarzenia.

Wielkość szkód spowodowanych przez drugą osobę może mieć naprawdę duże rozmiary. Mówiąc o powstawaniu tych szkód nie mamy na myśli tylko zdarzenia jakim jest kolizja czy wypadek drogowy. Może to być uszkodzenie budynku, zalanie mieszkania, uszkodzenie bagażu przez przewoźnika czy wiele innych sytuacji, z którymi mamy do czynienia w życiu. Zawsze jednak szkoda powinna zostać w pełni zrekompensowana a odszkodowanie satysfakcjonujące.

Aby dochodzić swoich spraw warto pamiętać o dokumentacji zdarzenia i powstałej szkody. Zawsze warto na miejsce wezwać odpowiednie służby i ustalić ewentualnych świadków. Na pewno warto zrobić zdjęcia, co w dzisiejszej erze wszechobecnych smartfonów, jest wręcz czymś oczywistym. Warto też dokumentować całość zdarzenia i jego efekty w formie wideo. Przydadzą się także rachunki potwierdzające zakup i wartość uszkodzonych przedmiotów. To wszystko może później przydać się w procesie dochodzenia swoich praw przed sądem. Pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie wypłacają pieniądze poszkodowanym. Statystyki wskazują, że aż 85% odszkodowań jest zaniżanych. Ciężar dowodowy spoczywa na Tobie.

Przez wszystkie meandry procesowe w postępowaniu odszkodowawczym przeprowadzi Cię profesjonalny partner, jakim jest Lexeris Odszkodowania. W starciu z ubezpieczycielem przyda Ci się ktoś z wiedzą ekspercką. Sprawami naszych klientów od początku zajmują się wyłącznie zawodowi prawnicy (adwokat lub radca prawny).

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku, kolizji lub innym zdarzeniu, skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoją sprawę za darmo.

Zadzwoń pod numer 697 797 657 lub napisz na adres biuro@lexeris.pl

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy