biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Zwrot kosztów leczenia

2017-07-18

Wypadek to niewątpliwie traumatyczne przeżycie dla każdego człowieka. Zdarzenie takie implikuje zwykle konsekwencje w postaci uszkodzonego mienia jak i uszczerbku na zdrowiu. Wiąże się z doznaniem szkody, krzywdy i poczuciem cierpienia. Skala konsekwencji jest różna za każdym razem. Zawsze jednak powinna na końcu wystąpić rekompensata ze strony sprawcy niefortunnej sytuacji.

Naprawa szkody, jak i rekompensata doznanego cierpienia, wiąże się z zobowiązaniem ze strony sprawcy, w postaci odszkodowania i zadośćuczynienia, w ramach odpowiedzialności cywilnej. Kwestie te były już omawiane  w naszych artykułach. Wiadomo, że wszystkie poniesione przez osobę poszkodowaną straty materialne, jak na przykład uszkodzony samochód, powinny zostać naprawione w postaci pełnego odszkodowania. Jak też wiadomo, odszkodowanie ma charakter kompensacyjny i powinno w pełni rekompensować szkodę wyrządzoną przez drugą osobę. Ta sama sytuacja dotyczy uszczerbku na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach śmierci poszkodowanego w wypadku. Tu rekompensata wynika z zadośćuczynienia, i tak samo powinna w pełni wynagradzać doznane cierpienia.

Czasami przy omawianiu zagadnienia powstałej szkody, poza oczywistą naprawą samochodu, motocykla, rozmaitych urządzeń i odzieży, pojawiają się wątpliwości związane z poniesionymi kosztami leczenia i rehabilitacji. Czy pieniądze wydane na leki, leczenie, rehabilitację i dojazdy do przychodni, podlegają rekompensacie?

Odpowiedź jest w tym wypadku prosta. Oczywiście, że tak. Wszelkie koszty związane z leczeniem i rehabilitacją związane z uszczerbkiem na zdrowiu doznanym w wypadku, powinny zostać zwrócone osobie poszkodowanej. Wysokość odszkodowania powinna być stuprocentowym pokryciem poniesionej szkody. Odszkodowanie powinno w pełni pokrywać wszystkie udokumentowane poniesione wydatki, związane z wypadkiem.

Do takich kosztów będzie należało leczenie, rehabilitacja, leki, w tym środki przeciwbólowe, opatrunki, a także dojazdy do przychodni specjalistycznej. Warto pamiętać, żeby na wszystko brać rachunki. Najlepiej jeśli są to faktury wystawione na osobę poszkodowaną. Taki rachunek będzie stanowi dowód w procesie sądowym.

Zwrot poniesionych wyżej wymienionych kosztów gwarantują przepisy kodeksu cywilnego, a dokładnie art. 444 KC. Oprócz tego przepisy zabezpieczają koszty poniesione w wyniku utraconych zarobków lub przekwalifikowaniem się, to jednak obszerne zagadnienia wymagające odrębnego omówienia.

Ponadto kodeks cywilny zabezpiecza potrzeby osób poszkodowanych, które straciły najbliższych w wypadku. Osobom takim, co wynika przede wszystkim z treści artykułu 446 §4 KC, przysługuje zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Oprócz tego ubezpieczyciel, w ramach odszkodowania z OC sprawcy wypadku, powinien pokryć w pełni koszty leczenia i koszty pogrzebu ofiary śmiertelnej.

W razie wypadku często ostatnią rzeczą jaką chce mieć na głowie osoba poszkodowana jest dochodzenie swoich praw u ubezpieczycieli. Zawiłości prawne i te natury administracyjnej nie ułatwiają zadania. Warto wówczas mieć po swojej stronie profesjonalnego pełnomocnika.

Warto wiedzieć, że zapewnienia towarzystwa ubezpieczeniowego, iż proponowana przez nich kwota w ugodzie jest „ostateczną”, są najczęściej po prostu nieprawdziwe. Odszkodowania zadośćuczynienia zasądzane przez sądy są niemalże zawsze wielokrotnie większe od proponowanych wcześniej przez ubezpieczyciela. Na takie wnioski wskazuje praktyka i orzecznictwo.


Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku pomożemy Ci uzyskać pełne odszkodowanie i najwyższe zadośćuczynienie z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Nawet gdy sprawca nie posiadał obowiązkowej polisy OC lub był pijany, otrzymasz pełną, należną Ci rekompensatę. Wystąpimy w Twoim imieniu do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Możesz liczyć na nasze profesjonalne wsparcie. Zajmiemy się wszystkim. Nie weźmiemy od Ciebie żadnej gotówki. Analiza Twojej sprawy jest zupełnie darmowa.

Zadzwoń do nas pod numer 697 797 657 lub napisz na biuro@lexeris.pl

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy