biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Zaniżone odszkodowanie

2017-10-04

Oświadczenie spisane, sprawca ustalony, znany numer polisy, świadkowie, zdjęcia, policja. Nic, tylko czekać na wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia. Nic bardziej mylnego. Ubezpieczyciele celowo zaniżają wypłaty odszkodowań i robią to bardzo często. Około 85% wypłat jest zaniżanych. Pewności co do wysokości rekompensaty mieć nie możesz.

Zdziwienie kierowcy po otrzymaniu decyzji o wypłacie odszkodowania to częste zjawisko. Najczęściej to zaskoczenie nie jest pozytywne. Większość z zasady uważa, że nic już się nie da zrobić i tym samym czuje się z góry na straconej pozycji.


Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że jest to nieprawda. Zawsze masz prawo do odwołania się od niekorzystnej dla Ciebie decyzji. Ubezpieczyciele korzystają z niewiedzy klientów i dlatego wydają decyzje z zaniżonymi świadczeniami. Zakładają, że większość osób nie będzie ubiegała się o swoje pieniądze. Uważają, że znacząca część osób poszkodowanych zrezygnuje z korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika czy z pójścia ze sprawą do sądu. Korzyść dla towarzystw ubezpieczeniowych z tego procederu jest bezdyskusyjna. Warto jednak przeciwstawić się temu i walczyć o swoje.


Jedynym przypadkiem kiedy masz już zamkniętą drogę do ubiegania się o dodatkowe pieniądze jest zawarta przez Ciebie ugoda z ubezpieczycielem. Zazwyczaj umowa ta jest niekorzystna dla poszkodowanych. Najczęściej zawiera oświadczenie o zrzeknięciu się prawa do dochodzenia dalszych roszczeń w przedmiotowej sprawie. Nie warto jej podpisywać. Pamiętaj, że gdyby ubezpieczyciel miał świadomość, że kwota, którą Ci wypłacił jest uczciwa, nie potrzebowałby zapisów zabezpieczających go przed dodatkowymi roszczeniami w Twojej sprawie.


Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela  przypomina składanie reklamacji w sklepie. To pismo, w którym ubezpieczyciel jest informowany o odwołaniu, o ewentualnej realnej kwocie, która pozwoli w pełni zrekompensować powstałą szkodę i uzasadnienie stanowiska w sprawie.
Najczęstsze problemy związane ze zbyt niską wyceną szkody to rekomendacja użycia części zamiennych, a nawet używanych, uwzględnienie amortyzacji, uśrednienie stawek warsztatu, uwzględnienie rabatów, czy zaniżanie wartości samochodu. Te praktyki są niedopuszczalne. Masz prawo do pełnego odszkodowania. Odszkodowanie jako takie ma charakter kompensacyjny czyli ma w pełni zrekompensować powstałą szkodę, o czym już nie raz pisaliśmy. Jako poszkodowany masz prawo do likwidacji szkody na takich samych zasadach jak w autoryzowanym serwisie. Masz także pełne prawo do zwrotu kosztów za samochód zastępczy.

 

Odwołując się warto przedstawić dokumenty, które będą stanowić podstawę dopłaty reszty tego co Ci się należy. Mogą to być faktury za naprawę, ale może to być także wycena od rzeczoznawcy motoryzacyjnego. Lexeris Odszkodowania współpracuje z ekspertem w tej dziedzinie. Opinia takiej osoby stanowi dowód nawet w sądzie.


Pamiętaj, że jeśli decydujesz się wysłać pismo samodzielnie, wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Wówczas będziesz miał pewność, że Twoje odwołanie zostało skutecznie złożone.Ile jest czasu na odwołanie? Co od zasady masz na to 3 lata od wydania decyzji przez podmiot odpowiedzialny, a w niektórych przypadkach nawet 20 lat. Ten wyższy próg dotyczy jednak zdarzeń, które miały miejsce w wyniku przestępstwa. Warto jednak reagować jak najszybciej. Krótszy okres czasu jest gwarantem łatwiejszego dostępu do dokumentów czy informacji. Nasza pamięć jest wówczas też mniej zawodna.Możesz jednak ubiegać się o resztę należnego odszkodowania nawet gdy naprawiłeś już swoje auto. Co więcej, masz do tego prawo nawet gdy to auto już sprzedałeś. Kluczowa wówczas okaże się pełna dokumentacja szkody i wypłaty pierwszej rekompensaty.Przy każdym wypadku warto pamiętać też o szkodach osobowych. Często jest tak, że poszkodowani zgłaszają do ubezpieczyciela naprawę auta zapominając, że należy im się świadczenie za poniesione obrażenia. Za każdy uszczerbek na zdrowiu odniesiony w wypadku poszkodowanym należy się bardzo wysokie zadośćuczynienie z OC sprawcy wypadku. Jego wysokość niejednokrotnie przewyższa wysokość kwoty odszkodowania za uszkodzone auto. Nawet 50.000 zł za złamaną rękę. Więcej na ten temat w artykule Wysokość zadośćuczynienia.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy za uszczerbek na zdrowiu należy się każdemu uczestnikowi wypadku. Niezależnie od tego, w którym pojeździe znajdowali się poszkodowani (również w pojeździe sprawcy).  Nie ma też znaczenia, że poszkodowana osoba była członkiem rodziny sprawcy wypadku. Polisa OC pokrywa wszystkie szkody w ramach jednego zdarzenia. Nie będzie to też implikowało żadnych dodatkowych problemów dla samego sprawcy, którego ubezpieczenie i tak już pokrywa szkody, choćby naprawę uszkodzonego auta. Warto zawsze o tym pamiętać.

Czy ubezpieczyciel zgodzi się z Tobą czy Ci odmówi? Tego na 100% nie wiadomo. Bardzo możliwe, że rozpatrzy Twoje odwołanie negatywnie, licząc, że nie będziesz skłonny pójść ze sprawą do sądu. W każdym razie ma co do zasady 30 dni na ustosunkowanie się do Twojego pisma. Jedno jest pewne, masz prawo do pełnej rekompensaty poniesionych i przeżytej krzywdy. Warto walczyć do końca o to co Ci się należy, tym bardziej, że możesz liczyć na profesjonalną pomoc pełnomocnika.

W Lexeris Odszkodowania nie pobieramy żadnej gotówki, analiza Twojej sprawy jest zupełnie darmowa. Przyjedziemy do Ciebie aby przyjąć sprawę tam gdzie Ci wygodnie. Twoją sprawą od początku zajmie się profesjonalny pełnomocnik. Razem możemy więcej.

Skontaktuj się z nami abyśmy mogli Ci pomóc.
Zadzwoń 697 797 657 lub napisz na adres biuro@lexeris.pl

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy