biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Szkoda całkowita

2017-11-15

Nie chcemy ale się zdarza. Nawet przy ostrożnej jeździe kolizja lub wypadek może przytrafić  się każdemu. Skutek zdarzenia drogowego może być różny. Przy tych poważniejszych, pomijając uszczerbek na zdrowiu, możesz spotkać się z decyzją o uznaniu Twojej szkody za szkodę całkowitą.

Co to jest szkoda całkowita?

Szkoda całkowita występuje wtedy, gdy koszt naprawy przekracza określony próg opłacalności. Ten próg to różnica pomiędzy wartością rynkową auta na dzień szkody, a wartością pojazdu uszkodzonego (już po zdarzeniu). Zazwyczaj ten próg to  70% wartości pojazdu na dzień szkody.
Jeżeli wypadek powstał z winy innego kierowcy niż poszkodowany, szkoda całkowita ma miejsce wtedy, gdy wartość naprawy przekracza 100% wartości auta w momencie szkody. Jeżeli szkoda likwidowana jest z polisy OC sprawcy, poszkodowany może domagać się naprawy auta, pod warunkiem, że to technicznie możliwe.

Czy można sprzedać wrak?

Oczywiście, że tak. Są firmy, które skupują auta uszkodzone, zaniedbane jak i te ze statusem szkody całkowitej. Pomóc mogą też warsztaty samochodowe lub blacharskie, które współpracują ze sprawdzonymi osobami.

Poszkodowany może wnioskować o likwidację szkody z tak zwanym przejęciem pozostałości pojazdu, ale to od zakładu ubezpieczeń zależy czy wyrazi na to zgodę. Przepisy nie nakładają na niego takiego obowiązku.

Jeśli auto, lub to co po aucie zostało, nie przedstawia już żadnej wartości można oddać je na „szrot”.

Czy należy się pełne odszkodowanie?

Zawsze i każdemu należy się pełne odszkodowanie. Tym bardziej jeżeli w wyniku kolizji lub wypadku jesteś osobą poszkodowaną, a nie sprawcą.

Niestety w wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają wypłaty odszkodowań wynikających ze szkody całkowitej. Statystyki mówią, że towarzystwa ubezpieczeniowe w 85% przypadków zaniżają wypłaty odszkodowań.

Wielu ubezpieczycieli stosuje tak zwaną metodę dyferencyjną, czyli tą, o której pisaliśmy na początku tego artykułu. Nie powinni tego jednak robić zawsze. W przypadku likwidacji szkody całkowitej poszkodowanego z OC sprawcy zdarzenia takie rozwiązanie w OC należy stosować tylko wtedy, gdy koszt naprawy przekroczyłby wcześniejszą wartość pojazdu.

Ubezpieczyciele zaniżają także wartość pojazdu sprzed szkody albo stosują zawyżoną wycenę wraku. Jeżeli poszkodowany uważa, że kwota przyjęta przez ubezpieczyciela jest zaniżona lub zawyżona, to może zlecić wycenę rzeczoznawcy motoryzacyjnemu. W przypadku zgłoszeniu sprawy do Lexeris taka wycena będzie przeprowadzona obligatoryjnie przez odpowiedniego rzeczoznawcę. Ten wyda wówczas opinię, na podstawie której nie tylko będzie możliwość złożenia reklamacji do ubezpieczyciela ale także będzie istotnym dowodem w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Prawa poszkodowanego po wypadku drogowym

Jeśli zostałeś poszkodowany w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, nie z Twojej winy, należy Ci się pełne odszkodowanie i wysokie zadośćuczynienie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Twój samochód powinien zostać naprawiony z OC sprawcy wypadku na oryginalnych częściach, tak jak w autoryzowanym serwisie. Należy Ci się także, jako poszkodowanemu, auto zastępcze, a więc również zwrot kosztów poniesionych na nie.

Skontaktuj się z nami abyśmy mogli Ci pomóc. Z profesjonalnym pełnomocnikiem możesz liczyć na więcej. W Lexeris Odszkodowania porada prawna oraz analiza Twojej sprawy jest zupełnie za darmo. Nie pobieramy żadnej gotówki.

Zadzwoń pod nr 697 797 657 lub napisz na adres biuro@lexeris.pl

 

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy