biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Zwrot kosztów za samochód zastępczy

2018-04-07

Zdarzenie drogowe implikuje wiele nieprzyjemnych konsekwencji dla uczestników. To nie tylko zagrożenie zdrowia i życia, czy kwestie naprawy pojazdów. Należy pamiętać, że dużym problemem dla niektórych właścicieli aut jest po prostu ich brak.

Właściwie zawsze właścicielowi auta poszkodowanemu w wypadku lub kolizji należy się pojazd zastępczy lub zwrot kosztów jego najmu z OC sprawcy zdarzenia, na czas naprawy uszkodzonego pojazdu. Oczywiście jest kilka zasad, o których należy pamiętać, ale główną zasadą jest zawsze kompensacja powstałej szkody, a to również szkody wynikającej z nagłego braku środka transportu.

Kiedy masz prawo do pojazdu zastępczego

Można powiedzieć, że takie prawo przysługuje Ci zawsze. Nie ma tu znaczenia na pewno fakt, rozmiaru szkody. Nie ważne czy jest to szkoda całkowita czy tylko częściowa. Jako poszkodowany w kolizji lub wypadku masz prawo do pojazdu zastępczego na czas naprawy Twojego samochodu lub zakup nowego samochodu w miejsce tego rozbitego.

Nie jest także argumentem dla strony sprawcy fakt, że teoretycznie możesz korzystać z komunikacji zastępczej. To nie Ty jesteś sprawcą zdarzenia i to nie twoje zachowanie doprowadziło do sytuacji, w której musiałbyś zmienić swój tryb życia czy choćby wybór środka transportu.

Nie ma także znaczenia czy samochód wykorzystujesz w działalności gospodarczej czy prywatnie. Cel w jakim korzystasz ze swojego auta to w tym wypadku Twoja prywatna sprawa.

Niezależnie od wymienionych wyżej okoliczności jesteś uprawniony do auta zastępczego z OC sprawcy, jak i do zwrotu kosztów jeśli podejmiesz decyzję o jego najmie. Prawo do pełnej rekompensaty szkody to również pokrycie kosztów zapewnienia poszkodowanemu takiego samego środka transportu jak przed wypadkiem lub kolizją.

Zasady przy wynajmowaniu auta zastępczego

Nie musisz skorzystać z samochodu zastępczego oferowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. Możesz samemu wynająć samochód zastępczy na czas naprawy Twojego auta

Koszty tego najmu pojazdu zastępczego muszą zostać Ci zwrócone ale musisz pamiętać o kilku zasadach. Wynajęte auto zastępcze musi być tej samej klasy co Twój uszkodzony samochód. Najlepiej gdyby miał dodatkowo podobną specyfikację. Ważna jest też cena najmu. Nie może być ona dowolnie wysoka. Sprawdź jakie średnie ceny obowiązują w podobnych wypożyczalniach w Twoim mieście, czy choćby w województwie. Cena jaką płacisz powinna być zbliżona.

Na jak długo można wynająć samochód zastępczy?

Samochód zastępczy należy Ci się jako poszkodowanemu w wypadku lub kolizji na czas naprawy lub zakupu nowego samochodu w miejsce uszkodzonego. Co to znaczy? Oznacza to, że masz prawo do auta zastępczego lub zwrotu kosztów jego najmu za cały okres kiedy byłeś pozbawiony możliwości z korzystania z niego. Masz prawo do auta do odbioru swojego z warsztatu. W przypadku szkody całkowitej możesz korzystać z samochodu zastępczego do momentu, w którym możesz nabyć inny pojazd, jednak nie dłużej niż do chwili wypłaty pełnego odszkodowania.

Kiedy nie przysługuje samochód zastępczy?

Może się tak zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty rekompensaty poniesionych kosztów na auto zastępcze. W kilku sytuacjach może to zrobić. Nie będziesz miał prawa do auta zastępczego jeśli masz pełny dostęp do innego samochodu, nadającego się do wykorzystania podczas naprawy uszkodzonego.

Ubezpieczyciel może też odmówić wypłaty jeśli udowodni, że nie korzystałeś faktycznie z wynajętego pojazdu. Warto wtedy mieć dowody eksploatacji pojazdu zastępczego w postaci faktur za paliwo czy biletów za parkowanie (jeśli takie obowiązują w Twoim mieście).

Koszty takich elementów jak paliwo czy ogumienie lub płyn do spryskiwaczy nie podlegają rekompensacie. Przecież korzystając ze swojego auta również musiałbyś ponieść koszty w tej kategorii. Jako poszkodowanemu należy Ci się pełna kompensacja poniesionej szkody ale nic ponadto.

Wynajem pojazdu zastępczego

Zaraz po zdarzeniu poszkodowany musi podjąć szereg decyzji. W omawianej tutaj kwestii powinien zdecydować czy bierze samochód oferowany przez ubezpieczyciela czy też decyduje się na wynajem we własnym zakresie i dochodzenie rekompensaty poniesionych kosztów.

Co prawda najczęściej za wynajem samochodu z wypożyczalni trzeba ponieść koszt z góry aby potem ubiegać się o jego zwrot od towarzystwa ubezpieczeniowego ale wtedy masz prawo wyboru na jaki samochód się zdecydować. Pozwalając zadecydować ubezpieczycielowi zdajesz się niejako na jego łaskę.

Niezależnie od tego jaką decyzję podejmiesz warto abyś skontaktował się z profesjonalnym pełnomocnikiem, który poradzi Ci jak dalej dochodzić tego co Ci się przecież należy. Być może taki podmiot podejmie się również reprezentowania Cie w tej nieprzyjemnej sprawie. Jedno jest pewne jako osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku masz prawo do pełnego odszkodowania, wysokiego zadośćuczynienia za poniesiony uszczerbek na zdrowiu oraz samochód zastępczy na czas naprawy uszkodzonego auta. Warto znać swoje prawa.

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy