biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Czy warto przyjmować to co oferuje ubezpieczyciel?

2018-07-11

Pytanie zawarte w tytule ma dość przewrotny charakter. Na początku warto rozdzielić klika kwestii. Ważne jest, ile, na jakim etapie i na jakiej podstawie ubezpieczyciel oferuje osobie poszkodowanej. Oczywiście można założyć, że jeżeli dostajemy jakąkolwiek rekompensatę bez nadmiernych formalności i zastrzeżeń to jest to kwota bezsporna i należy ją jak najbardziej przyjąć. Taka sytuacja nie kończy jednak postępowania.

Sprawa odszkodowawcza

Sprawy odszkodowawcze są najczęściej długie i większości przypadków, aby poszkodowany mógł poczuć się w pełni usatysfakcjonowany rozstrzygnięciem, kończą się przed sądem. Niestety praktyka pokazuje, że w około 90% przypadków, czyli można by rzecz, że prawie zawsze, towarzystwa ubezpieczeniowe robią wszystko, aby nie wypłacić należnej rekompensaty, odszkodowania czy zadośćuczynienia osobie poszkodowanej lub co najmniej taką rekompensatę mocno zaniżyć.

W postępowaniu przedsądowym towarzystwa ubezpieczeniowe starają się wydłużyć do granic możliwości 30-to dniowy termin, który ich obowiązuje, wysyłając rozmaitą, nic nie wnoszącą do sprawy korespondencję, niejednokrotnie wprowadzając osoby poszkodowane w błąd. Bardzo często na odpowiedź ubezpieczyciela czeka się tygodniami, co znacząco wydłuża ten etap postępowania.

Przed sądem poszkodowany ma dużo większe szanse w starciu z wielkimi przedsiębiorstwami ubezpieczeniowymi, szczególnie gdy korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika. To najczęściej na etapie postępowania sądowego można uzyskać takie odszkodowanie i zadośćuczynienie, które faktycznie będą spełniały swoją kompensacyjną rolę wobec poniesionych przez poszkodowanego strat i uszczerbków.

Kwota bezsporna

Kwota bezsporna to suma pieniędzy, którą po odpowiednim zgłoszeniu sprawy ubezpieczyciel decyduje się przekazać poszkodowanemu, nie pytając go nawet o zdanie w tej kwestii. Sam szacuje, często na podstawie badań i opinii (lekarzy, rzeczoznawców, itp.) jaką kwotę wypłacić osobie wnioskującej i taką właśnie wysyła na konto poszkodowanego lub jego pełnomocnika. Najczęściej kwoty te nie mają kompletnie żadnych podstaw i odniesień w rzeczywistości. Zdarza się tak, że ubezpieczyciel wskazuje jak podstawę wypłaty pieniędzy badanie lekarskie, które nawet się nie odbyło.

Czy poszkodowany powinien przyjąć kwotę bezsporną? Jak najbardziej. To właściwie już są jego pieniądze. To jest tak, że obie strony nie mają wątpliwości, że poszkodowanemu nie należy się mniej niż zostało mu przyznane. Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej poszkodowanemu należy się więcej, z czym może nie zgadzać się ubezpieczyciel.

Ugoda z ubezpieczycielem

Często jest tak, że samoczynnie lub równolegle do wypłacenia kwoty bezspornej, ubezpieczyciel proponuje poszkodowanemu ugodę. Prawie zawsze w takiej sytuacji ugoda uwzględnia kwotę, która jest nieracjonalnie niższa od tego co się należy poszkodowanemu. Zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje osobie poszkodowanej kwotę klika razy niższą niż ta, którą mogliby uzyskać w procesie, i która im się po prostu należy.

Ugoda ma to do siebie, że zawsze ubezpieczyciel zawiera w niej klauzulę o zrzeczeniu się przez poszkodowanego dochodzenia dalszych roszczeń. Taka sytuacja od razu powinna budzić wątpliwości. Skoro proponowana poszkodowanemu kwota jest według firmy ubezpieczeniowej tym co mu się uczciwie należy, i skoro z czystym sumieniem ubezpieczyciel uważa, że w tej sytuacji jest fair, to po co zapis gwarantujący rezygnację przez osobę poszkodowaną w wypadku, z dochodzenia dalszych roszczeń. To powinno każdemu dać do myślenia, a jeśli dało, to dobrze. W naszej ocenie każda propozycja ugody w tej postaci, w postępowaniu przedsądowym jest nieuczciwa. Z góry należy założyć niepewność co do intencji proponującego taką ugodę. Takiej ugody nie rekomendujemy i uważamy, że poszkodowany w żadnym wypadku nie powinien jej przyjmować i podpisywać.

Negocjacje w sprawie odszkodowawczej

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli ugoda zawarta zostanie po uprzednich negocjacjach a ustalone przez obie strony kwoty są satysfakcjonujące dla osoby poszkodowanej. Takie negocjacje powinny być prowadzone jedynie w obecności profesjonalistów. Tylko po rekomendacji profesjonalnego pełnomocnika, poszkodowany może mieć pewność, że został potraktowany uczciwie.

Przykład sprawy odszkodowawczej

W sierpniu 2011 roku we Wrocławiu doszło do niegroźnego pozornie upadku. Pani 35-cio letnia Krystyna*, idąc na przystanek autobusowy nachodzi na uszkodzoną i ruchomą płytę chodnikową. Kobieta straciła równowagę i upadła. W wyniku tego upadku doznała złamania prawego barku i otarcia lewej nogi. Odniesiony uraz uniemożliwił jej aktywne funkcjonowanie. Utraciła też możliwość sprawowania opieki nad chorym ojcem, przez co koniecznie było zatrudnienie zawodowej pielęgniarki. Poszkodowana do dziś nosi na lewym podudziu widoczną bliznę, co wyklucza możliwość swobodnego wyboru ubrań czy swobodnego spędzania wolnego czasu w porze letniej.

Towarzystwo ubezpieczeniowe w toku postępowania przedsądowego, zaproponowało poszkodowanej 6000 zł, uznając przyczynienie się jej do powstania szkody w 50%. Kwestię przyczynienia omawialiśmy już na naszym blogu tutaj. Ubezpieczyciel argumentował to tak, że kobieta mogła zauważyć uszkodzony fragment chodnika i w konsekwencji ustrzec się przed upadkiem.

W rezultacie poszkodowana w postępowaniu przed Sądem o całkowite zniesienie przyczynienia, dzięki wsparciu profesjonalnego pełnomocnika uzyskała to co naprawdę się jej należało. Biegły z zakresu medycyny wskazał na łączny 8% nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu. Sąd zasądził łącznie dla poszkodowanej łącznie 20000 zł z tytułu zadośćuczynienia (po 2.500 zł za 1% uszczerbku), a także przyznał jej zwrot kosztów opieki na chorym ojcem.

Czy warto od razu decydować się na propozycję ubezpieczyciela

Każdą decyzję, szczególnie tą dotyczącą finansów należy przemyśleć i nie podejmować jej pochopnie. Do takich należą decyzje podejmowane w sprawach odszkodowawczych. Podejmując je warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Profesjonalny pełnomocnik, jak choćby adwokat lub radca prawny, na pewno jest odpowiednio przygotowany do właściwej oceny sytuacji w sprawie o dochodzenie odszkodowania.

W powyższym artykule przedstawiamy wiele rozmaitych sytuacji. W każdej z nich należy zachować przezorność i choć osoba, która została poszkodowana w wypadku nie zawsze może łatwo skoncentrować się na sprawach formalnych, to warto jednak poświęcić chwilę dłużej przed podjęciem decyzji w sprawie przyjęcia oferty ubezpieczyciela. Jest duża szansa, że poszkodowany nie zostanie uczciwie potraktowany. Nie ma wątpliwości, że zawsze warto abyś walczył o to co ci się należy – w pełnym wymiarze.

 

Lexeris Odszkodowania zapewnia pomoc profesjonalnego pełnomocnika od samego początku. Każdą sprawę nam powierzoną prowadzi adwokat. Analiza sprawy jest zupełnie darmowa. Za naszą pracę nie pobieramy żadnej gotówki.

Skontaktuj się abyśmy mogli Ci pomóc:

Tel. 697 797 657

Mail: biuro@lexeris.pl

 

*Dane osobowe w podanym przykładzie zostały celowo zmienione w celu ich ochrony pozostałe informacje są prawdziwe.

 

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy