biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Błąd lekarski

2017-04-11

Zagadnienie błędu lekarskiego pojawia się od czasu do czasu w przestrzeni publicznej, głównie za sprawą mediów. Błąd lekarski, zwany także medycznym, jest działaniem sprzecznym z powszechnymi zasadami wiedzy medycznej. To kategoria obiektywna, która jest postrzegana niezależnie od osoby czy okoliczności. Te byłyby istotne tylko w celu określenia subiektywnego elementu, jakim jest wina lekarza. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błąd w sztuce lekarskiej to zaniechanie lekarza w diagnozie oraz terapii, które jest niezgodne z wiedzą medyczną, w zakresie dostępnym dla lekarza.

Źle postawiona diagnoza, zwlekanie z cesarskim cięciem, czy pozostawione w brzuchu pacjenta narzędzia operacyjne, to tylko niektóre z przypadków, z którymi się spotykamy. Czy można je udowodnić i jakie szanse ma na to pacjent? Niewątpliwie są to bardzo trudne sprawy. Prawnicy Lexeris pomogą z pewnością odnaleźć Ci się w tej skomplikowanej sytuacji. Możesz liczyć na profesjonalną pomoc w walce o najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Błędem lekarskim są również wszelkie uszkodzenia ciała, będące skutkami zabiegów leczniczych lub diagnostyki. Nie mają one w sobie cech materialnej bezprawności, o ile zabieg był wykonany zgodnie z uznanymi zasadami wiedzy oraz sztuki lekarskiej. Aby ustalić, czy został popełniony błąd medyczny, trzeba ustalić, czy lekarz postępował zgodnie z wymaganiami aktualnej wiedzy oraz nauki medycznej oraz przyjętej powszechnie praktyki lekarskiej.

Warto wiedzieć, że błędy medyczne to nie jest jednolita kategoria. Błędy lekarskie dzielą się na:
- diagnostyczny,
- terapeutyczny,
- techniczny,
- organizacyjny.

Lekarz może popełnić błąd przede wszystkim, gdy nie jest właściwie przygotowany do wykonywania swojej pracy, nie śledzi nowości, nie uczy się itp. Dość często zdarzają się także sytuacje, które wynikają z niewłaściwej organizacji pracy w zespole. Współczesna medycyna odeszła od jednoosobowego decydowania o losie pacjenta. Na zaistnienie błędu medycznego często ma wpływ również zła organizacja pracy. Skutkiem nie doinformowania kolejnych osób z personelu medycznego mogą być błędy medyczne, takie jak podanie niewłaściwego leku, który wpłynie na pogorszenie zdrowia pacjenta lub doprowadzi do trwałego uszczerbku.

Błąd medyczny może być tragiczny w skutkach. Lepiej żeby nigdy do tego nie doszło. Jeśli jednak wystąpi to przykre w skutkach zdarzenie, warto pamiętać o swoich prawach. Za szkody i uszczerbek, powstałe w wyniku błędu lekarskiego należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Wysokość roszczenia może być różna. Kwota ta może wynosić tysiąc, kilka tysięcy lub (na co wskazuje orzecznictwo sądowe) nawet milion złotych. Jedno jest pewne warto dokładnie udokumentować całą sytuację, ustalić ewentualnych świadków i zgłosić się po profesjonalną pomoc prawnika. Taką pomoc zapewni Ci Lexeris Odszkodowania.

Skontaktuj się z nami. Przyjedziemy do Ciebie i przyjmiemy Twoją sprawę tam gdzie Ci wygodnie.

Nie pobieramy żadnej gotówki. Przeanalizujemy Twoją sprawę zupełnie za darmo!

Zadzwoń 697 797 657 lub napisz pod adres biuro@lexeris.pl

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy