biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Dokumentacja zdarzenia

2017-04-24

Aby skutecznie rozpocząć proces likwidacji szkody, a wskutek tego uzyskać możliwie jak najwyższe odszkodowanie, warto pieczołowicie zadbać o zebranie odpowiednich dokumentów i w miarę możliwości materiału dowodowego.

W praktyce często bywa tak, że niezbędną dokumentację osoba poszkodowana będzie w stanie zebrać dużo szybciej niż reprezentujący go pełnomocnik. Załatwienie dokumentacji z policji, prokuratury czy szpitala dużo mniej czasu zajmie poszkodowanemu niż firmie, która go reprezentuje. Wiele spraw jest załatwianych korespondencyjnie, a czasem niezbędnym jest dopełnienie wielu dodatkowych formalności.

Oczywistym jest, że wielokrotnie będzie to bardzo trudne lub nawet niemożliwe, aby zaraz po wypadku, poszkodowany pozyskiwał odpowiednią dokumentację, robił zdjęcia, czy zbierał inny materiał dowodowy. Jeśli jednak jest tylko taka możliwość to musisz pamiętać możliwie jak najdokładniej udokumentować całe zdarzenie. Tym bardziej jeśli chodzi o zdarzenie dość trudne do udowodnienia jak np.: poślizgnięcie na nieodśnieżonym chodniku czy też uszkodzenie pojazdu na dziurze w drodze. Jeżeli jest taka możliwość zbieraj dowody, rób zdjęcia, w razie wątpliwości wezwij Policję.

Zawsze pamiętaj, że najważniejsze jest życie i zdrowie uczestników zdarzenia. Jeśli ktokolwiek jest ranny, wezwij pogotowie, i inne służby i przystąp do udzielania pierwszej pomocy!

Jeśli jesteś w stanie zebrać odpowiednie dane i dokumentację to w pierwszej kolejności należy ustalić okoliczności zdarzenia. Wśród najważniejszych informacji będą określenie sprawcy zdarzenia i ustalenie jego tożsamości, numer sprawy prowadzonej przez policję, określenie jednostki policji lub prokuratury zajmującej się sprawą, numer polisy OC sprawcy wypadku oraz nazwę jego ubezpieczyciela. Warto od razu spisać przebieg zdarzenia, gdyż pamięć ludzka jest ulotna. Warto też zapisać imiona, nazwiska oraz telefony świadków zdarzenia. Rzeczą oczywistą w dobie wszechobecnych smartfonów jest zrobienie zdjęć obrazujących miejsce zdarzenia i jego skutki. Przy robieniu zdjęć kolizji lub wypadku drogowego warto zachować odpowiednie perspektywy, robić ujęcia bliskie i z oddali, a także sfotografować ślady hamowania lub rozrzucone rozbite elementy, tak aby uwzględnić ich odległość. 

Generalnie nie zawsze trzeba wzywać policję na miejsce kolizji. Jeśli jednak czujesz od sprawcy woń alkoholu, lub ten nie chce się wylegitymować, nie chce okazać polisy OC, lub nie przyznaje się do winy, albo w ogóle ucieka z miejsca zdarzenia koniecznym będzie wezwanie policji.

Jeśli nie wzywasz policji na miejsce to musisz wyegzekwować od sprawcy oświadczenie z przebiegu całego zdarzenia. Musi ono zawierać dokładny opis wszystkich okoliczności przed, w trakcie i tuż po zdarzeniu. Trzeba w nim zawrzeć przyznanie się do winy sprawcy, dane wszystkich uczestników, wskazanie ubezpieczyciela i numeru polisy OC sprawcy, czytelne podpisy z imienia i nazwiska.

Na późniejszym etapie dobrze jest gromadzić absolutnie wszelką dokumentację medyczną związaną z leczeniem oraz dane świadków, którzy mogliby potwierdzić implikacje życiowe związane z wypadkiem.

W przypadku uznania, że ubezpieczyciel zaniżył wartość pojazdu przed kolizją lub wypadkiem, warto poprosić o wycenę rzeczoznawcę. Dokument taki będzie stanowił solidną podstawę do prowadzenia rozmów z ubezpieczycielem. W Lexeris załatwimy to za Ciebie zupełnie za darmo. Pamiętajmy, że statystycznie w około 90% przypadkach ubezpieczyciele zaniżają wypłaty odszkodowań.

Po zebraniu możliwie jak najobszerniejszej dokumentacji warto zgłosić się do profesjonalnego podmiotu po pomoc w uzyskaniu możliwie jak najwyższego odszkodowania lub zadośćuczynienia. Lexeris stawia na profesjonalizm. Twoją sprawą zajmować się będą zawodowi prawnicy. Nie zapłacisz nic za analizę i zgłoszenie sprawy. Jedynym naszym wynagrodzeniem za pracę będzie wcześniej ustalona prowizja od tego co dla Ciebie odzyskamy.

Masz prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia. Zadzwoń do nas 697 797 657

 

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy