biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Smagnięcie biczem

2017-05-21

Wiele osób się z tym urazem spotkało, niektórzy na pewno doświadczyli tego na sobie, niewielu jednak potrafi to prawidłowo zakwalifikować i opisać. Whiplash czyli smagnięcie biczem.

Urazy typu Whiplash dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa. Nazwa smagnięcie biczem sugeruje mechanizm powstawania przedmiotowego urazu. Uszkodzenie powoduje silny, gwałtowny i bezwładny ruch głową, który przypomina działanie bicza w jego ostatniej fazie smagnięcia.

Najczęstszą przyczyną tego typu urazów są wypadki komunikacyjne. Wówczas szyja narażona jest na działanie dużych przeciążeń zgięciowo – wyprostowych wywołanych gwałtownymi zmianami przyspieszenia. Uraz ten następuje bardzo gwałtownie i najczęściej spowodowany jest uderzeniem pojazdu jadącego z tyłu w pojazd poszkodowanego. Siła uderzenia wymusza bezwładny ruch kręgosłupa szyjnego do przeprostu, gdy głowa wykonuje nadmierny skłon w tył, po czym następuje równie gwałtowne zarzucenie głowy do przodu, do pełnego zgięcia. W przypadku uderzenia samochodu poszkodowanego w obiekt znajdujący się przed jego pojazdem efekt jest podobny tylko mechanizm działania ma odwrotny przebieg.

Szyja człowieka jako taka nie jest wcale słaba. Potrafi bardzo dużo udźwignąć. Problem w tym, że uraz smagnięcia biczem jest bardzo gwałtowny i tak szybki, że nasz układ nerwowy nie jest w stanie odpowiednio zareagować i ochronić nas przed konsekwencjami.

Konsekwencje mogą wcale nie być takie błahe choć wiele osób je bagatelizuje. Może pojawić się długotrwały ból i niedogodności. Objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu 24 godzin od wypadku, który wywołał uraz. Jednak czasami objawy mogą pojawić się nawet dopiero po kilku dniach. Utrzymują się nierzadko przez wiele tygodni.

Najczęściej pojawiające się objawy to ból i sztywność szyi, ból i zawroty głowy, znużenie, a nawet niewyraźne widzenie. Rzadziej zdarzają się też problemy z koncentracją, dzwonieniem w uszach, problemy z zasypianiem i drażliwość. Jeśli występują takie lub podobne objawy trzeba koniecznie i niezwłocznie udać się do lekarza. W większości przypadków objawy tego urazu można leczyć w domu, jednak osoba poszkodowana odczuwa ból i sztywność szyi, która ustępuje, a potem powraca, kiedy czuje ból, utratę czucia i mrowienie w łopatkach, ramionach lub nogach, należy pozostawić decyzję o dalszym leczeniu lekarzowi.

Konsekwencje zaniedbania mogą być bardzo uciążliwe i długotrwałe, nawet wielo letnie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie poddać się rehabilitacji. Żadnych, nawet najmniejszych objawów nie wolno zignorować.

Jaka może być wysokość zadośćuczynienia za smagnięcie biczem? To zależy od wielu czynników. Jak pokazuje jednak praktyka, w większości przypadków są to kwoty oscylujące w okolicach 2000zł, jednak zadośćuczynienie za tego typu uraz może być nawet 10 razy większe.

W przypadku tego urazu wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania zależne jest od wielu czynników, takich jak:
- czas trwania leczenia,
- czas trwania dolegliwości bólowych,
- występowanie innych dolegliwości i powikłań (ograniczenie w poruszaniu głową lub kończynami, drętwienie lub niedowład kończyn, zaburzenia równowagi, itp.)
- efekty uboczne leczenia (problemy żołądkowe, problemy ze spaniem, itp.),
- rozwijanie się uszczerbku w kierunku zespołu bólowego,
- konieczność noszenia kołnierza ortopedycznego,
- rehabilitacja i czas jej trwania
- ewentualna potrzeba kontynuowania rehabilitacji w przyszłości,
- boleści i cierpienie podczas rehabilitacji,
- uniemożliwienie wykonywania obowiązków zawodowych oraz możliwości dotychczasowego spędzania czasu,
- konieczność korzystania z pomocy osób trzecich,
- ilość wizyt u lekarzy,
- wydatki poniesione na leki i sprzęt rehabilitacyjny,
- dojazdy na rehabilitację i na wizyty do lekarza.

Zawsze należy brać pod uwagę powyższe elementy oraz okoliczności samego wypadku. Żadne zdarzenie nie jest identyczne z innym, jednak w przypadku każdego, osobie poszkodowanej należy się uczciwe zadośćuczynienie i odszkodowanie. Dodatkowo trudno jest wycenić doznania bólowe, cierpienia  i przeżycia psychiczne związane z ograniczeniami w życiu zawodowym i prywatnym zwłaszcza wynikające ze spadku sprawności fizycznej poszkodowanego. Zgodnie z art. 445 §1 KC przy ocenie wysokości zadośćuczynienia za krzywdę należy uwzględniać przede wszystkim nasilenie cierpień, długotrwałość choroby, rozmiar kalectwa, trwałość następstw zdarzenia oraz konsekwencje uszczerbku na zdrowiu w życiu osobistym i społecznym. Należy także wziąć pod uwagę aktualne warunki i przeciętną stopę życiową społeczeństwa, która jest związana z miejscem zamieszkania, zamożnością danego społeczeństwa, przemianami gospodarczymi w naszym kraju oraz standardem życia.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty odszkodowanie i zadośćuczynienie w omawianym przypadku może wynieść od około 2000zł, poprzez kilkanaście, do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Sąd zasądzi także odsetki za zwłokę ubezpieczyciela w wypłacie należnej rekompensaty, jeśli takie opóźnienie będzie miało miejsce.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty  odszkodowania i zadośćuczynienia ale nie należy się tym zrażać. To wcale nie znaczy, że ubezpieczyciel ma rację. Każdemu poszkodowanemu należy się rekompensata za szkodę i krzywdę. Odmowa wypłaty należnych świadczeń lub rażąco niskie zadośćuczynienie zaproponowane przez zakład ubezpieczeń to tylko podstawa do skierowania postępowania na drogę sądową. Wiele osób rezygnuje z możliwości wywalczenia wysokiego odszkodowania z OC sprawcy i zadośćuczynienia bojąc się kosztów już od samego początku sprawy. Firma Lexeris przeanalizuje sprawę i zajmie się ją całkowicie za darmo. Jedyne wynagrodzenie Lexeris Odszkodowania to wcześniej ustalona, uczciwa prowizja od wywalczonej kwoty. To komfortowa sytuacja dla osób poszkodowanych, które niczym nie ryzykują w walce o należne im odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku pomożemy Ci walczyć o najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie. Analiza Twojej sprawy jest zupełnie darmowa.

Zadzwoń pod nr 697 797 657 lub napisz na biuro@lexeris.pl

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy