biuro@lexeris.pl +48 697 797 657

Zadośćuczynienie za złamaną rękę

2017-05-26

Złamanie ręki to bardzo częsty uraz, który może przydarzyć się w bardzo wielu okolicznościach. Co więcej, uraz ten sam nasuwa nam się na myśl, jako wysoce prawdopodobny, gdy mowa jest o potknięciu, o poślizgnięciu, upadku na rowerze, upadku podczas jazdy na nartach, czy potrąceniu przez samochód. Pewnym jest, że wiąże się z nim ból i poważne konsekwencje. Ryzyko złamań jest większe gdy wykonujemy niebezpieczny zawód lub uprawiamy ryzykowny sport. 

 

Taki uraz, jak złamanie ręki charakteryzuje ból kończyny, obrzęk, jak i trudności w wykonywaniu najprostszych czynności. Złamanie ręki nie jest jednorodne, pod tą nazwą urazu może kryć się wiele postaci. Złamanie ręki może być przede wszystkim złamaniem otwartym lub zamkniętym. Wśród tej grupy złamań możemy wyróżnić złamania kości śródręcza, palców lub nadgarstka, i oczywiście złamania kości ramiennej, promieniowej czy łokciowej.

 

Zgodnie z definicją, złamanie to częściowe lub całkowite przerwanie ciągłości kości. Szczególnie niebezpieczne są złamania kości długich. Można je podzielić na złamania zupełne, jeśli kość została przerwana w całym obwodzie, na złamania częściowe i złamania wieloodłamowe.

 

Złamanie zamknięte i otwarte rozróżnia się na podstawie stanu skóry. Jeśli jej struktura nie została przerwana, wówczas mamy do czynienia ze złamaniem zamkniętym. Jeśli fragmenty kości są wgniecione w siebie, mówimy o złamaniu zaklinowanym.

 

Najczęstszym objawem złamania kości ręki jest ból i obrzęk w miejscu złamania. Zdarza się, że niektórzy pocieszają się, że uraz, którego doświadczyli to tylko stłuczenie. Jeśli jednak nie można ruszyć ręką, zauważalne jest jej sinienie i szybko powstaje opuchlizna, to znaczy, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarza. Jest to konieczne, zwłaszcza w przypadku odczuwania mrowienia i drętwienia oraz zaniku tętna poniżej złamania. Oczywiście na złamanie wskazywać będzie też nienaturalny kształt kończyny, a także jej nienaturalna długość (np.: skrócenie) lub widoczne wybrzuszenie.

 

Poważne złamania mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Stosuje się też antybiotyki i leki przeciwzakrzepowe. Zdarza się, że złamanie odczuwalne jest nawet po latach od wyleczenia. Jak widać złamanie ręki to bardzo poważny uraz i w żadnym wypadku nie należy go bagatelizować.

 

Omawianego urazu może doznać dosłownie każdy, w wielu różnych okolicznościach, o czym wspomniano już w niniejszym artykule. Będą to przede wszystkim zdarzenia typu potknięcie, poślizgnięcie, wypadki komunikacyjne, czy wypadki przy pracy. W każdej takiej sytuacji jest podmiot odpowiedzialny, który poniesie odpowiedzialność cywilną za spowodowaną krzywdę. Osobie poszkodowanej w wyniku takiego zdarzenia, przy omawianym urazie – złamanej ręki, należy się wysokie zadośćuczynienie.

 

Wiele osób pyta o wysokość takiego zadośćuczynienia i oczywiście uniwersalna odpowiedź nie istnieje. Generalnie trzeba przyjąć, że podmiot odpowiedzialny powinien pokryć poniesioną szkodę, czy doznaną krzywdę w całości. Zadośćuczynienie ma charakter kompensacyjny i tym samym ma całkowicie zrekompensować poszkodowanemu cierpienia poniesione w wyniku zdarzenia.

 

Jak już zauważono powyżej, każde złamanie jest inne i właściwie można je tylko subiektywnie grupować, na złamania otwarte i zamknięte, na mniej i bardziej skomplikowane. Wysokość zadośćuczynienia będzie zależna między innymi od ewentualnych dalszych powikłań i konsekwencji zdrowotnych poszkodowanego, jak np.: niedowład ręki, a tym samym ograniczenie jej funkcji. Na wysokość zadośćuczynienia będą miały wpływ także okoliczności samego zdarzenia jak i  na przykład fakt, że osoba poszkodowana złamała rękę, która jest dla niej dominująca (czyli sytuacja, w której osoba praworęczna łamie prawą rękę). Nie bez znaczenia będzie okoliczność wykonywania pracy zawodowej osoby poszkodowanej właśnie ręką, która została złamana, ale nie tylko pracy. Krzywda wynikająca z braku możliwości wykonywania ulubionego hobby przez czas rekonwalescencji, też powinna zostać zrekompensowana. Proszę pamiętać, że sąd przy orzekaniu wysokości zadośćuczynienia będzie brał pod uwagę nie tylko cierpienia fizyczne, ale i psychiczne. To ważne, bo czasem zapominamy o tym co niewidoczne dla oczu.

 

Widać, że wiele okoliczności i niuansów będzie miało wpływ na wysokość zadośćuczynienia przy urazie złamanej ręki. Wysokość zadośćuczynienia za złamaną rękę, biorąc pod uwagę orzecznictwo w tym zakresie, i praktykę tego typu spraw, można ocenić, że będzie oscylowała od około 10.000zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zawsze zadośćuczynienie przy tak poważnym urazie jakim jest złamanie ręki będzie co najmniej wysokie. Wszystko zależy od rozmiaru poniesionej krzywdy i towarzyszącej zdarzeniu sytuacji. 

 

Opisany przypadek zakłada, że jest podmiot odpowiedzialny, jak na przykład inny kierowca, właściciel nieruchomości lub chodnika, gdzie doszło do wypadku, czy pracodawca – w wypadkach przy pracy. Wówczas odpowiedzialność wyżej wspomnianych podmiotów będzie na zasadach odpowiedzialności cywilnej. Nie dotyczy to przypadków gdy nie ma podmiotu odpowiedzialnego, a poszkodowany może liczyć jedynie na odszkodowanie z wykupionej przez siebie polisy. Wówczas wysokość rekompensaty będzie wynikała z Ogólnych Warunków Umowy z ubezpieczycielem.

 

W przypadku likwidacji szkód z OC podmiotu odpowiedzialnego bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają wypłaty świadczeń, działając tym samym na niekorzyść osób poszkodowanych. Ubezpieczyciele potrafią wypłacić nawet połowę mniej niż kwota, którą później zasądza sąd.

 

Korzystając z usług Lexeris Odszkodowania, występujesz przeciwko firmie ubezpieczeniowej niemalże jak równy z równym. Masz pewność, że w twoim imieniu występuje profesjonalny podmiot, a w Twoją sprawę angażuje się zawodowy prawnik, tj.: wyłącznie adwokat lub radca prawny. Za analizę sprawy nie płacisz nic. Ta usługa jest zupełnie za darmo. Jedynym wynagrodzeniem dla Lexeris Odszkodowania jest z góry ustalona prowizja. Zawsze warto walczyć o swoje! Zadośćuczynienie po prostu Ci się należy!

 

Zostałeś poszkodowany w wypadku, potknąłeś się na nierównym chodniku, poślizgnąłeś się, uległeś wypadkowi przy pracy? Jeśli miało to miejsce w ciągu ostatnich 3 lat to jesteśmy w stanie Ci pomóc. Analiza Twojej sprawy jest zupełnie za darmo!

 

Zadzwoń pod nr 697 797 657 lub napisz pod adres biuro@lexeris.pl

 

zobacz także:

Blog

Prześlij komentarz
Lista komentarzy